13 grudnia 2015

Alfred Eisenstaedt w Tczewie

Autorem muralu którego można oglądać na jednej ze ścian w Tczewie w województwie Pomorskim jest Emilia Garska. Przedstawia scenę ze słynnej fotografii Alfreda Eisenstedta zrobionej podczas świętowania zakończenia II wojny światowej w Nowym Jorku w 1945.
 

7 sierpnia 2015

Warsaw Fight Club by Conor Harrington

Drugi mural który powstał w ramach Street Art Doping Festiwal 2015 w Warszawie nosi tytuł Warsaw Fight Club, a jego autorem jest irlandczyk Conor Harrington. Praca jest częścią cyklu "Fight Club" który artysta tworzy malując murale na całym świecie. Conor Harrington ma swój indywidualny styl, w którym miesza się malarstwo figuratywne, precyzyjnie wykonane w każdym detalu, z czystą abstrakcją, cieknąca farbą, mieszanką kolorów, która nadaje całości nowoczesnego, dynamicznego charakteru.
 

5 sierpnia 2015

Ernest Zacharevic - Street Art Doping 2015

Ernest Zacharevic namalował ten niesamowity mural na starej Pradze w Warszawie. Dzieło powstało w ramach Street Art Doping Festiwal 2015.

14 czerwca 2015

Farbą w płot 3.0 - część 1, czyli Someart na UKSW

30 maja 2015 roku w Warszawie na murze okalającym Uniwersytet Kardynała Stanisława Wyszyńskiego powstało kilkanaście murali w ramach akcji - Farbą w płot 3.0. Ideą przewodnią projektu była zmiana okropnego, zniszczonego ogrodzenia w coś interesującego. Akcja w pełni udana. U zbiegu ulic Wóycickiego i Żubrowej powstało coś niezwykłego. W pierwszej części chciałbym zaprezentować jeden mural. Autorem tego malowidła jest - Someart. Według mnie najciekawszy ze wszystkich bardzo interesujących obrazów które można teraz podziwiać na Młocinach.

6 czerwca 2015

Cekas i Mr.Lump zapraszają na Pomorze Zachodnie

W centrum Warszawy Mr. Lump i Cekas namalowali zabawny mural zapraszający do odwiedzenia Pomorza Zachodniego. Mural miał być eksponowany tylko do końca maja 2015.

4 czerwca 2015

Kolorowy Lublin

Murale są coraz popularniejsze w Polsce. Lublin to kolejne miasto gdzie można zobaczyć dzieła znanych artystów polskiego Street Artu. Na lublińskich ścianach tworzyli Etam Cru, Tone, Cekas i Elo Melo i wielu innych. Podczas krótkiego pobytu w tym mieście sfotografowałem kilka z nich.
Waone
Cekas i Elo Melo
Tone

27 maja 2015

Gdzie jest ta uliczka? Gdzie jest ten dom?

W Lublinie obok bardzo interesującego muralu autorstwa Waone z grupy Interesni Kazki, na ścianie znajduje się napis w języku jidysz.
Autorem muralu jest Mariusz Tarkawian. Treść jest zaskakująca, ponieważ przedstawia tekst bardzo znanej piosenki:

Gdzie jest ta uliczka?
Gdzie jest ten dom?
Gdzie jest ta dziewczyna?
Com kochał ją?

Oto uliczka.
Oto jest dom.
Oto jest dziewczyna,
Com pokochał ją.

Gdzie jest ta rzeczka?
Gdzie jest ten młyn?
Gdzie jest ta wioska,
Ot i bożnica jest.

Nie ma uliczki już.
Nie ma domu też.
Nie ma dziewczyny
Com pokochał ją.

Autor swoim dziełem chciał zwrócić uwagę mieszkańców Lublina na tragiczny los ich niedawnych sąsiadów wyznania mojżeszowego. 

18 maja 2015

Lucjan Brychczy mój sąsiad.

Prowadzę tego bloga prezentując murale w miejscach które udaje mi się odwiedzić, bo je po prostu uwielbiam. Legia Warszawa to zespół któremu kibicuję od lat. Tak się złożyło że pewnego dnia za moim oknem ktoś postanowił namalować mural. Tak powstał według mnie najlepszy mural związany z piłką nożną w Polsce. Poświęcony prawdziwej legendzie Warszawy - Lucjanowi Brychczemu, który od 1954 roku jest związany z Legią Warszawa. Tak właśnie wygląda mój widok z okna na Warszawę.

17 maja 2015

No Sleep Till Kraków by Seiner

Etam Cru ostatnio pracują osobno. Bezt namalował bardzo ciekawy mural w Nowej Zelandii. Natomiast Seiner stworzył swoje dzieło w Krakowie pt.: No Sleep Till Kraków. Można go zobaczyć na dawnym hotelu Forum.

1 maja 2015

Mrowisko...

Autorami muralu który można zobaczyć na warszawskiej Ochocie są - Skuha i Taki Myk. Mural powstał w ramach projektu - SABE -Street Art Bridges Europe. To drugi mural który pojawił się na ścianach Gimnazjum nr 16 przy ulicy Stanisława Skarżyńskiego Warszawie. Pierwszy nosił tytuł Konsumpcjonizm (kliknij w tytuł aby go zobaczyć)

12 kwietnia 2015

Turek i jego murale.

Turek to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim. Jednak na jednej z ulic tego miasta można zobaczyć wyjątkową galerię murali znanych polskich i zagranicznych artystów Street Artu.
Natalia Rak - Spellbound
 Bezt, Seiner (Etam Cru), Roem
 Robert Proch - Człowiek współczesny, czyli Ja
Zoer, Pener, Velvet - Vertical Farming

10 kwietnia 2015

5 kwietnia 2015

Miejska Biblioteka Publiczna w Ustroniu

 Fasadę budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu zdobi bardzo interesujący mural. Składa się z siedmiu części. Największa z nich przedstawia wnętrze biblioteki w Dublinie z jej wysokimi regałami. Na niższym budynku możemy podziwiać fragment biblioteki w Edynburgu. Ciekawostką jest wkomponowanie w mural portretu Jana Wantuły - patrona biblioteki i miejscowego bibliofila.

18 lutego 2015

Przez Wilno po murach, czyli litewski Street Art

Podczas spacerów po pięknym Wilnie, można zobaczyć kilka naprawdę interesujących murali. Niestety większość jest już zniszczonych przez bombiarzy. Ja osobiście szczególnie żałuje muralu z bawiącymi się dziećmi autorstwa Ernesta Zacharevica . Większneość dzieł powstała w ramach "Vilnius Art Festival"
Ernest Zacharevic
Jurgis Tarabilda
 Aryz
Ernest Zacharevic
Tank Petrol 
  M-City

17 stycznia 2015

For Sale - Konsumpcjonizm

Autorem muralu pt. "Konsumpcjonizm" jest Wen. Praca powstała w ramach projektu "SABE – Street Art Bridges Europe” na warszawskiej Ochocie.


12 stycznia 2015

Polsko-Belgijski uścisk dłoni

Mural powstał z okazji obchodów Dni Belgijskich, organizowanych przez Belgijską Izbę Gospodarczą. Dzieło można zobaczyć na warszawskiej Ochocie.

3 stycznia 2015

Z wizytą u Hrabala

Mural znajduje się w czeskiej Pradze przy ulicy Na Hrazi 24. Powstał w miejscu gdzie kiedyś stał dom Bohumila Hrabala.