19 marca 2016

Podlaska wycinanka i street artowy kubizm, czyli kolejna wizyta w Białymstoku.

Tym razem podczas wizyty w Białymstoku mogłem zobaczyć dwa kolejne murale. Pierwszy z nich autorstwa BASE23 i Tobiasa Kroegera, przedstawia - cóż ...zacytuję tutaj autorów obrazu - niech każdy sam znajdzie interpretacje tego muralu. Obraz powstał w ramach akcji ESSA East Side Street Art w 2015 roku.
Drugi mural to fantazja na temat podlaskiej wycinanki. Autorami muralu są - Katarzyna "Katka" i Maciej "Kamer" Szymonowic. Mural powstał w ramach akcji Folk on the Street.

9 marca 2016

Wizna, czyli trochę historii Polski

Murale można zobaczyć w miejscowości Wizna położonej przy drodze nr 64 z Łomży do Białegostoku. Pierwszy upamiętnia polskich żołnierzy walczących w Bitwie pod Wizną w 1939 roku, która nazywana jest polskimi Termopilami. Autorami muralu są: Natalia Buza, Alicja Czarna, Justyna (Dziechciarska) Posiecz-Polkowska, Agata Kędra, Alicja Piskorz, Anna Taut, Anna Wrona, Rafał Roskowiński, Wojciech Woźniak.

Drugi to portret kapitana Władysław Raginisa. Dowodził obroną Wizny. Złożył przysięgę że żywcem go Niemcy nie wezmą. Wizna broniła się bohatersko, padła dopiero po trzech dniach. Kapitan Raginis pozostał na stanowisku dowodzenia do końca, popełniając samobójstwo - rozrywając się granatem. Projekt muralu opracował Wojciech Woźniak, na podstawie zdjęcia Władysława Raginisa z 1938 r., a jego wykonawcami są Wojciech Woźniak i Klaudia Szalecka, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Murale powstają dzięki pomysłowi Dariusza Szymanowskiego - prezesa Fundacji "Honor Ojczyzna" imienia majora Władysława Raginisa.

29 stycznia 2016

Akwarium łowickie

Kolejny poznany mural. Myślę że to jedno z najciekawszych dzieł w Polsce. Autor Marcin Tybuś - Tyber - namalował ten obraz na budynku przepompowni w Łowiczu. Mural zajmuje całą powierzchnie okrągłego budynku nad brzegiem Bzury.
 Kliknij: Tyber w Łowiczu aby zobaczyć poniższy obrazek w wyższej rozdzielczości